Image for OSTVL163150 is not available
OSTVL163150
DigiKey Part Number
OSTVL163150-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OSTVL163150
Description
TERM BLOCK HDR 16POS 3.81MM
Detailed Description
16 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.150" (3.81mm) Vertical Through Hole
Current - UL
10 A
Series
Voltage - UL
300 V
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Number of Positions
16
Positions Per Level
8
Pitch
0.150" (3.81mm)
Contact Tail Length
0.138" (3.50mm)
Header Orientation
Vertical
Insulation Height
0.866" (22.00mm)