2SD1803T-TL-H
DigiKey Part Number
2SD1803T-TL-HOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
2SD1803T-TL-HOSCT-ND - Cut Tape (CT)
2SD1803T-TL-HOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2SD1803T-TL-H
Description
TRANS NPN 50V 5A TP-FA
Manufacturer Standard Lead Time
52 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bipolar (BJT) Transistor NPN 50 V 5 A 180MHz 1 W Surface Mount TP-FA
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
2SD1803T-TL-H Models
Category
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
200 @ 500mA, 2V
Mfr
Power - Max
1 W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Transition
180MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
150°C (TJ)
Transistor Type
Mounting Type
Surface Mount
Current - Collector (Ic) (Max)
5 A
Package / Case
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
50 V
Supplier Device Package
TP-FA
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
400mV @ 150mA, 3A