BZX84C6V2LT1G is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Central Semiconductor Corp
In Stock: 4,268
Unit Price: ₱26.20000
Datasheet
Similar
Panjit International Inc.
In Stock: 2,440
Unit Price: ₱6.55000
Datasheet
Central Semiconductor Corp
Zener Diode 6.2 V 250 mW ±6% Surface Mount SOT-23-3 (TO-236)
SOT-23-3
BZX84C6V2LT1G
DigiKey Part Number
BZX84C6V2LT1GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
BZX84C6V2LT1GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
BZX84C6V2LT1GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84C6V2LT1G
Description
DIODE ZENER 6.2V 250MW SOT23-3
Manufacturer Standard Lead Time
50 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Impedance (Max) (Zzt)
10 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
3 µA @ 4 V
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Tolerance
±6%
Supplier Device Package
SOT-23-3 (TO-236)
Power - Max
250 mW