FGH75T65UPD-F085
DigiKey Part Number
FGH75T65UPD-F085-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FGH75T65UPD-F085
Description
IGBT TRENCH FS 650V 150A TO-247
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Trench Field Stop 650 V 150 A 375 W Through Hole TO-247-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FGH75T65UPD-F085 Models
Category
Gate Charge
578 nC
Manufacturer
onsemi
Td (on/off) @ 25°C
32ns/166ns
Packaging
Tube
Test Condition
400V, 75A, 3Ohm, 15V
Part Status
Active
Reverse Recovery Time (trr)
85 ns
IGBT Type
Trench Field Stop
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
650 V
Grade
Automotive
Current - Collector (Ic) (Max)
150 A
Qualification
AEC-Q101
Current - Collector Pulsed (Icm)
225 A
Mounting Type
Through Hole
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.3V @ 15V, 75A
Package / Case
TO-247-3
Power - Max
375 W