FQD3P50TM
DigiKey Part Number
FQD3P50TMTR-ND - Tape & Reel (TR)
FQD3P50TMCT-ND - Cut Tape (CT)
FQD3P50TMDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FQD3P50TM
Description
MOSFET P-CH 500V 2.1A DPAK
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
P-Channel 500 V 2.1A (Tc) 2.5W (Ta), 50W (Tc) Surface Mount TO-252AA
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
23 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
660 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
2.5W (Ta), 50W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
500 V
Supplier Device Package
TO-252AA
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
4.9Ohm @ 1.05A, 10V