FQP17P10 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | FQP17P10-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | FQP17P10 |
Description | MOSFET P-CH 100V 16.5A TO220-3 |
Customer Reference | |
Detailed Description | P-Channel 100 V 16.5A (Tc) 100W (Tc) Through Hole TO-220-3 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | FQP17P10 Models |
Category | Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA |
Mfr | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 39 nC @ 10 V |
Series | Vgs (Max) ±30V |
Packaging Tube | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1100 pF @ 25 V |
Part Status Active | Power Dissipation (Max) 100W (Tc) |
FET Type | Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) |
Technology | Mounting Type Through Hole |
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V | Supplier Device Package TO-220-3 |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Package / Case |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V | Base Product Number |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 190mOhm @ 8.25A, 10V |