FSV12100V
DigiKey Part Number
FSV12100VTR-ND - Tape & Reel (TR)
FSV12100VCT-ND - Cut Tape (CT)
FSV12100VDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FSV12100V
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 12A TO2773
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 100 V 12A Surface Mount TO-277-3
EDA/CAD Models
FSV12100V Models
Category
Reverse Recovery Time (trr)
27.33 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 100 V
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
1124pF @ 4V, 1MHz
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Current - Average Rectified (Io)
12A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
670 mV @ 12 A
Base Product Number
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)