LM2576TV-012G is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
onsemi
In Stock: 173
Unit Price: ₱133.39000
Datasheet
Similar
Rochester Electronics, LLC
In Stock: 5,337
Unit Price: ₱119.10000
Datasheet
Similar
Texas Instruments
In Stock: 215
Buck Switching Regulator IC Positive or Negative Fixed 12V 1 Output 3A TO-220-5 Formed Leads
LM2576TV-012G
DigiKey Part Number
LM2576TV-012GOS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM2576TV-012G
Description
IC REG BUCK 12V 3A TO220-5
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
LM2576TV-012G Models
Category
Voltage - Input (Max)
40V
Packaging
Tube
Current - Output
Part Status
Obsolete
Frequency - Switching
52kHz
Output Configuration
Positive or Negative
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Topology
Mounting Type
Through Hole
Supplier Device Package
TO-220-5
Voltage - Input (Min)
7V