MMSZ3V9T1G is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
MCC (Micro Commercial Components)
In Stock: 19,540
Unit Price: ₱8.34000
Datasheet
Similar
Central Semiconductor Corp
In Stock: 10,663
Unit Price: ₱32.16000
Datasheet
Zener Diode 3.9 V 500 mW ±5% Surface Mount SOD-123
MMSZ3V9T1G
DigiKey Part Number
MMSZ3V9T1GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
MMSZ3V9T1GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
MMSZ3V9T1GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MMSZ3V9T1G
Description
DIODE ZENER 3.9V 500MW SOD123
Manufacturer Standard Lead Time
43 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MMSZ3V9T1G Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
3 µA @ 1 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Tolerance
±5%
Power - Max
500 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
90 Ohms