NCV5501DT33RKG
DigiKey Part Number
NCV5501DT33RKGOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
NCV5501DT33RKGOSCT-ND - Cut Tape (CT)
NCV5501DT33RKGOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCV5501DT33RKG
Description
IC REG LINEAR 3.3V 500MA DPAK
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA DPAK
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NCV5501DT33RKG Models
Category
Current - Supply (Max)
20 mA
Mfr
PSRR
75dB ~ 70dB (120hZ ~ 10kHz)
Digi-Reel®
Control Features
Enable
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
16V
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Package / Case
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Voltage Dropout (Max)
0.7V @ 500mA