NCV8114ASN165T1G
DigiKey Part Number
488-NCV8114ASN165T1GTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-NCV8114ASN165T1GCT-ND - Cut Tape (CT)
488-NCV8114ASN165T1GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCV8114ASN165T1G
Description
IC REG LINEAR 1.65V 300MA 5-TSOP
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA 5-TSOP
Category
PSRR
75dB (1kHz)
Mfr
Control Features
Enable
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Output Configuration
Grade
Automotive
Output Type
Qualification
AEC-Q100
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.65V