NCV8768CD33ABR2G
DigiKey Part Number
488-NCV8768CD33ABR2GTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-NCV8768CD33ABR2GCT-ND - Cut Tape (CT)
488-NCV8768CD33ABR2GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCV8768CD33ABR2G
Description
IC REG LINEAR 3.3V 150MA 14-SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA 14-SOIC
Category
Current - Quiescent (Iq)
35 µA
Mfr
PSRR
60dB (100Hz)
Digi-Reel®
Control Features
Enable, Reset, Watchdog
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Input (Max)
40V
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Package / Case
14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Voltage Dropout (Max)
0.6V @ 150mA