NSM80101MT1G
DigiKey Part Number
NSM80101MT1GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
NSM80101MT1GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
NSM80101MT1GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NSM80101MT1G
Description
TRANS NPN 80V 0.5A SC-74
Manufacturer Standard Lead Time
44 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bipolar (BJT) Transistor NPN + Diode (Isolated) 80 V 500 mA 150MHz 400 mW Surface Mount SC-74
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NSM80101MT1G Models
Category
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
120 @ 10mA, 1V
Mfr
Power - Max
400 mW
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Transition
150MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Transistor Type
Mounting Type
Surface Mount
Current - Collector (Ic) (Max)
500 mA
Package / Case
SC-74, SOT-457
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
80 V
Supplier Device Package
SC-74
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
300mV @ 10mA, 100mA