NSS30100LT1G
DigiKey Part Number
NSS30100LT1GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
NSS30100LT1GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
NSS30100LT1GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NSS30100LT1G
Description
TRANS PNP 30V 1A SOT23-3
Manufacturer Standard Lead Time
45 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bipolar (BJT) Transistor PNP 30 V 1 A 100MHz 310 mW Surface Mount SOT-23-3 (TO-236)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NSS30100LT1G Models
Category
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
100 @ 500mA, 2V
Mfr
Power - Max
310 mW
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Transition
100MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Transistor Type
Mounting Type
Surface Mount
Current - Collector (Ic) (Max)
1 A
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
30 V
Supplier Device Package
SOT-23-3 (TO-236)
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
650mV @ 200mA, 2A