NTH4L040N65S3F | |
|---|---|
DigiKey Part Number | NTH4L040N65S3F-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | NTH4L040N65S3F |
Description | MOSFET N-CH 650V 65A TO247-4 |
Manufacturer Standard Lead Time | 19 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 650 V 65A (Tc) 446W (Tc) Through Hole TO-247-4L |
Datasheet | Datasheet |
Category | Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 2.1mA |
Mfr | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 158 nC @ 10 V |
Series | Vgs (Max) ±30V |
Packaging Tube | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 5940 pF @ 400 V |
Part Status Active | Power Dissipation (Max) 446W (Tc) |
FET Type | Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) |
Technology | Mounting Type Through Hole |
Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V | Supplier Device Package TO-247-4L |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Package / Case |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V | Base Product Number |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 40mOhm @ 32.5A, 10V |