NTH4L040N65S3F
DigiKey Part Number
NTH4L040N65S3F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NTH4L040N65S3F
Description
MOSFET N-CH 650V 65A TO247-4
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 650 V 65A (Tc) 446W (Tc) Through Hole TO-247-4L
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 2.1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
158 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
5940 pF @ 400 V
Power Dissipation (Max)
446W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Supplier Device Package
TO-247-4L
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
40mOhm @ 32.5A, 10V