NVB072N65S3
DigiKey Part Number
NVB072N65S3OSTR-ND - Tape & Reel (TR)
NVB072N65S3OSCT-ND - Cut Tape (CT)
NVB072N65S3OSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NVB072N65S3
Description
MOSFET N-CH 650V 44A D2PAK-3
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 650 V 44A (Tc) 312W (Tc) Surface Mount TO-263 (D2PAK)
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
82 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±30V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3300 pF @ 400 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Dissipation (Max)
312W (Tc)
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
FET Type
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-263 (D2PAK)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
72mOhm @ 24A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 1mA