NVMFS005N10MCLT1G is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Renesas Electronics Corporation
In Stock: 0
Unit Price: ₱45.03469
Datasheet
Similar
Rohm Semiconductor
In Stock: 1,272
Unit Price: ₱255.47000
Datasheet
N-Channel 100 V 18.4A (Ta), 108A (Tc) 3.8W (Ta), 131W (Tc) Surface Mount 5-DFN (5x6) (8-SOFL)
NVMFS005N10MCLT1G
DigiKey Part Number
488-NVMFS005N10MCLT1GTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-NVMFS005N10MCLT1GCT-ND - Cut Tape (CT)
488-NVMFS005N10MCLT1GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NVMFS005N10MCLT1G
Description
PTNG 100V LL SO8FL
Manufacturer Standard Lead Time
41 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
55 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4100 pF @ 50 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
3.8W (Ta), 131W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Mounting Type
Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Supplier Device Package
5-DFN (5x6) (8-SOFL)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
5.1mOhm @ 34A, 10V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
3V @ 192µA