NVMFWS0D45N04XMT1G
DigiKey Part Number
488-NVMFWS0D45N04XMT1GTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-NVMFWS0D45N04XMT1GCT-ND - Cut Tape (CT)
488-NVMFWS0D45N04XMT1GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NVMFWS0D45N04XMT1G
Description
SINGLE N-CHANNEL POWER MOSFET 40
Manufacturer Standard Lead Time
50 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 40 V 469A (Tc) 180W (Tc) Surface Mount 8-DFN (5x6)
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
115 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
7374 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
180W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Mounting Type
Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Supplier Device Package
8-DFN (5x6)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
0.45mOhm @ 50A, 10V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
3.5V @ 290µA