RFD14N05LSM
DigiKey Part Number
RFD14N05LSM-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RFD14N05LSM
Description
MOSFET N-CH 50V 14A TO252AA
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 50 V 14A (Tc) 48W (Tc) Surface Mount TO-252AA
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RFD14N05LSM Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
40 nC @ 10 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±10V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
670 pF @ 25 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
48W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
50 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-252AA
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
5V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
100mOhm @ 14A, 5V