SMS15T1G
DigiKey Part Number
SMS15T1GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMS15T1GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
SMS15T1GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMS15T1G
Description
TVS DIODE 15VWM 29VC SC74
Manufacturer Standard Lead Time
54 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
29V Clamp 12A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SC-74
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMS15T1G Models
Category
Power - Peak Pulse
350W
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
60pF @ 1MHz
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
4
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
15V
Package / Case
SC-74, SOT-457
Voltage - Breakdown (Min)
16.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
29V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
12A (8/20µs)