AGU240320B00-2.4N6NSM-R
AGU Tutorial 1 Computer Communicates with AGU Display
AGU240320B00-2.4N6NSM-R
DigiKey Part Number
5491-AGU240320B00-2.4N6NSM-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AGU240320B00-2.4N6NSM-R
Description
RESISTIVE GRAPHIC LCD DISPLAY MO
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Resistive Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color UART 2.4" (60.96mm) 320 x 240 (QVGA)
Category
Diagonal Screen Size
2.4" (60.96mm)
Manufacturer
Orient Display
Viewing Area
37.73mm W x 49.96mm H