AGU240320B00-2.8N12NSM-R
AGU Tutorial 1 Computer Communicates with AGU Display
AGU240320B00-2.8N12NSM-R
DigiKey Part Number
5491-AGU240320B00-2.8N12NSM-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AGU240320B00-2.8N12NSM-R
Description
RESISTIVE GRAPHIC LCD DISPLAY MO
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Resistive Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color UART 2.8" (71.12mm) 320 x 240 (QVGA)
Category
Diagonal Screen Size
2.8" (71.12mm)
Manufacturer
Orient Display
Viewing Area
43.90mm W x 58.30mm H