OD6025-12LB
OD6025-12LB
OD6025-12LB
DigiKey Part Number
1053-1239-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD6025-12LB
Description
FAN AXIAL 60X25MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 60mm L x 60mm H Ball 14.0 CFM (0.392m³/min) 2 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
OD6025-12LB Models
Category
Noise
19.0dB(A)
Mfr
Power (Watts)
1 W
Series
RPM
Packaging
Box
Termination
2 Wire Leads
Part Status
Active
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
cURus, TUV
Size / Dimension
Square - 60mm L x 60mm H
Weight
0.141 lb (63.96 g)
Width
25.00mm
Current Rating (Amps)
0.080A
Air Flow
14.0 CFM (0.392m³/min)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Static Pressure
0.080 in H2O (20.0 Pa)
Material - Blade
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
60000 Hrs @ 45°C