Image for 7907-15MTBG00A is not available
7907-15MTBG00A
DigiKey Part Number
4985-7907-15MTBG00A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
7907-15MTBG00A
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS SOLDER CUP
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Category
Termination
Solder Cup
Mfr
Primary Material
Metal
Series
Shell Material, Finish
Metal, Tin Plated
Packaging
Bulk
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
Flash
Connector Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Plug, Male Pins
Current Rating (Amps)
1A
Number of Positions
Features
Grounding Indents
Number of Rows
2
Color
Black
Mounting Type
Dielectric Material
Polyester Thermoplastic, Glass Filled
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A)
Contact Material
Copper Alloy
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C