ECW-H20402HVB
DigiKey Part Number
10-ECW-H20402HVB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECW-H20402HVB
Description
CAP FILM 4000PF 3% 2KVDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4000 pF Film Capacitor 2000V (2kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ECW-H20402HVB Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Active
Termination
PC Pins
Capacitance
Applications
High Frequency, Switching
Tolerance
±3%
Base Product Number
Voltage Rating - DC
2000V (2kV)