ERA-8PEB1004V
DigiKey Part Number
10-ERA-8PEB1004VTR-ND - Tape & Reel (TR)
10-ERA-8PEB1004VCT-ND - Cut Tape (CT)
10-ERA-8PEB1004VDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERA-8PEB1004V
Description
RES 1 MOHM 0.1% 1/4W 1206
Detailed Description
1 MOhms ±0.1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, High Voltage Thin Film
Category
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, High Voltage
Mfr
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)