HHR-210AB18T
DigiKey Part Number
P017T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HHR-210AB18T
Description
BATTERY NIMH 1.2V 2.1AH A
Customer Reference
Detailed Description
A 1.2 V Nickel Metal Hydride Battery Rechargeable (Secondary) 2.1Ah
Category
Voltage - Rated
Mfr
Capacity
Series
Termination Style
Solder Tab
Packaging
Bulk
Discharge Rate
420mA
Part Status
Active
Standard Charge Current
210mA