10SVPS10M
DigiKey Part Number
P19127TR-ND - Tape & Reel (TR)
P19127CT-ND - Cut Tape (CT)
P19127DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10SVPS10M
Description
CAP ALUM POLY 10UF 20% 10V SMD
Customer Reference
Detailed Description
10 µF 10 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 220mOhm 5000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
10SVPS10M Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Manufacturer
Panasonic Industry
Applications
General Purpose
Series
Ripple Current @ Low Frequency
35 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
700 mA @ 100 kHz
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.157" Dia (4.00mm)
Type
Polymer
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Capacitance
10 µF
Surface Mount Land Size
0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Rated
10 V
Package / Case
Radial, Can - SMD
ESR (Equivalent Series Resistance)
220mOhm
Base Product Number
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C