16SVPT560M
DigiKey Part Number
10-16SVPT560MTR-ND - Tape & Reel (TR)
10-16SVPT560MCT-ND - Cut Tape (CT)
10-16SVPT560MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
16SVPT560M
Description
CAP ALUM POLY 560UF 20% 16V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
42 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
560 µF 16 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 14mOhm 20000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
16SVPT560M Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Manufacturer
Panasonic Industry
Applications
General Purpose
Series
Ripple Current @ Low Frequency
247.5 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
4.95 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Type
Polymer
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Capacitance
560 µF
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Rated
16 V
Package / Case
Radial, Can - SMD
ESR (Equivalent Series Resistance)
14mOhm
Base Product Number
Lifetime @ Temp.
20000 Hrs @ 105°C