16TQC15M
DigiKey Part Number
P16485TR-ND - Tape & Reel (TR)
P16485CT-ND - Cut Tape (CT)
P16485DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
16TQC15M
Description
CAP TANT POLY 15UF 16V 1411
Customer Reference
Detailed Description
15 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 16 V 1411 (3528 Metric) 90mOhm @ 100kHz
EDA/CAD Models
16TQC15M Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Capacitance
15 µF
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
B2
Voltage - Rated
16 V
Features
General Purpose
Type
Molded
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
90mOhm @ 100kHz