16TQC47MYFT
DigiKey Part Number
P123511TR-ND - Tape & Reel (TR)
P123511CT-ND - Cut Tape (CT)
P123511DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
16TQC47MYFT
Description
CAP TANT POLY 47UF 16V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 16 V 2917 (7343 Metric) 55mOhm @ 100kHz
EDA/CAD Models
16TQC47MYFT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
47 µF
Height - Seated (Max)
0.059" (1.50mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
D15
Voltage - Rated
16 V
Features
General Purpose
Type
Molded
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
55mOhm @ 100kHz