20TQC47MYFT
DigiKey Part Number
P123512TR-ND - Tape & Reel (TR)
P123512CT-ND - Cut Tape (CT)
P123512DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
20TQC47MYFT
Description
CAP TANT POLY 47UF 20V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 20 V 2917 (7343 Metric) 55mOhm @ 100kHz
EDA/CAD Models
20TQC47MYFT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
47 µF
Height - Seated (Max)
0.059" (1.50mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
D15
Voltage - Rated
20 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
55mOhm @ 100kHz