35SEK330M
DigiKey Part Number
P122629-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
35SEK330M
Description
CAP ALUM POLY 330UF 20% 35V TH
Customer Reference
Detailed Description
330 µF 35 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 18mOhm 1000 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
35SEK330M Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency
69.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.39 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
330 µF
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
18mOhm
Base Product Number
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 125°C