ECA-1JHG330
DigiKey Part Number
P5580-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECA-1JHG330
Description
CAP ALUM 33UF 20% 63V RADIAL TH
Detailed Description
33 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
ECA-1JHG330 Models
Ripple Current @ Low Frequency
100 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
200 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.480" (12.20mm)
Voltage - Rated
63 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C