EEE-FC1H2R2R
DigiKey Part Number
PCE4017TR-ND - Tape & Reel (TR)
PCE4017CT-ND - Cut Tape (CT)
PCE4017DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEE-FC1H2R2R
Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V SMD
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEE-FC1H2R2R Models
Ripple Current @ Low Frequency
22.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
30 mA @ 100 kHz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
5 Ohms
Capacitance
Size / Dimension
0.157" Dia (4.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.213" (5.40mm)
Voltage - Rated
50 V
Surface Mount Land Size
0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C