EEE-HC1H3R3R | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | EEE-HC1H3R3R |
Description | CAP ALUM 3.3UF 20% 50V SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 31 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 3.3 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 3000 Hrs @ 105°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | EEE-HC1H3R3R Models |
Category | Ratings |
Mfr | Applications |
Series | Ripple Current @ Low Frequency 16 mA @ 120 Hz |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Ripple Current @ High Frequency 27.2 mA @ 10 kHz |
Part Status Active | Size / Dimension 0.157" Dia (4.00mm) |
Capacitance | Height - Seated (Max) 0.240" (6.10mm) |
Tolerance ±20% | Surface Mount Land Size 0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm) |
Voltage - Rated 50 V | Mounting Type |
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C | Package / Case Radial, Can - SMD |
Operating Temperature -40°C ~ 105°C | Base Product Number |