EEF-CD0D121R
DigiKey Part Number
PCE2107TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEF-CD0D121R
Description
CAP ALUM POLY 120UF 20% 2V SMD
Customer Reference
Detailed Description
120 µF 2 V Aluminum - Polymer Capacitors 2917 (7343 Metric) 18mOhm 1000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EEF-CD0D121R Models
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Manufacturer
Panasonic Industry
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Part Status
Obsolete
Height - Seated (Max)
0.075" (1.90mm)
Type
Polymer
Surface Mount Land Size
Capacitance
120 µF
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±20%
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Voltage - Rated
2 V
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
18mOhm