EEF-CD0E101R is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 4,064
Unit Price: ₱92.90000
Datasheet
100 µF 2.5 V Aluminum - Polymer Capacitors 2917 (7343 Metric) 18mOhm 1000 Hrs @ 105°C
EEF-CD0E101R
DigiKey Part Number
PCE2108TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEF-CD0E101R
Description
CAP ALUM POLY 100UF 20% 2.5V SMD
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
EEF-CD0E101R Models
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)
0.075" (1.90mm)
Surface Mount Land Size
Capacitance
100 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
2.5 V
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
18mOhm