EEF-CS0J680R
DigiKey Part Number
PCE5044TR-ND - Tape & Reel (TR)
PCE5044CT-ND - Cut Tape (CT)
PCE5044DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEF-CS0J680R
Description
CAP ALUM POLY 68UF 20% 6.3V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
68 µF 6.3 V Aluminum - Polymer Capacitors 2917 (7343 Metric) 15mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EEF-CS0J680R Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Manufacturer
Panasonic Industry
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
5.1 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Type
Polymer
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)
Capacitance
68 µF
Surface Mount Land Size
Tolerance
±20%
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Rated
6.3 V
Package / Case
2917 (7343 Metric)
ESR (Equivalent Series Resistance)
15mOhm