EEF-CS1E100R
DigiKey Part Number
P16804-2-ND - Tape & Reel (TR)
P16804-1-ND - Cut Tape (CT)
P16804-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEF-CS1E100R
Description
CAP ALUM POLY 10UF 20% 25V SMD
Customer Reference
Detailed Description
10 µF 25 V Aluminum - Polymer Capacitors 2917 (7343 Metric) 40mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EEF-CS1E100R Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Manufacturer
Panasonic Industry
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
3.2 A @ 100 kHz
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Type
Polymer
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)
Capacitance
10 µF
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±20%
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Voltage - Rated
25 V
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
40mOhm