EEF-UD0D271R is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 0
Unit Price: ₱30.51784
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 11,893
Unit Price: ₱156.62000
Datasheet
Similar
270 µF 2 V Aluminum - Polymer Capacitors 2917 (7343 Metric) 15mOhm 1000 Hrs @ 105°C
EEF-UD0D271R
DigiKey Part Number
PCE2111TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEF-UD0D271R
Description
CAP ALUM POLY 270UF 20% 2V SMD
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EEF-UD0D271R Models
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Manufacturer
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Part Status
Obsolete
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)
Surface Mount Land Size
Capacitance
270 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
2 V
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
15mOhm