EEU-FC1V151
DigiKey Part Number
P10295-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FC1V151
Description
CAP ALUM 150UF 20% 35V RADIAL TH
Detailed Description
150 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEU-FC1V151 Models
Ripple Current @ Low Frequency
360.8 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
555 mA @ 100 kHz
Impedance
117 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C