EEU-FP1E202B
DigiKey Part Number
P123958CT-ND - Cut Tape (CT)
P123958TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FP1E202B
Description
CAP ALUM 2000UF 20% 25V RADIAL
Detailed Description
2000 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 30mOhm @ 100kHz 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEU-FP1E202B Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.6 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
4 A @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
30mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C