EEU-FS0J152
DigiKey Part Number
P122341-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FS0J152
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 6.3V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1500 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EEU-FS0J152 Models
Category
Applications
Mfr
Ripple Current @ Low Frequency
1.032 A @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
1.29 A @ 100 kHz
Packaging
Bulk
Impedance
43 mOhms
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
6000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C