EEU-FS0J512B is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 1,455
Unit Price: ₱116.12000
Datasheet
5100 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EEU-FS0J512B
DigiKey Part Number
P122292CT-ND - Cut Tape (CT)
P122292TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FS0J512B
Description
CAP ALUM 5100UF 20% 6.3V RADIAL
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
EEU-FS0J512B Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.552 A @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
3.19 A @ 100 kHz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Impedance
15 mOhms
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C