EEU-FS0J822SB is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 946
Unit Price: ₱152.45000
Datasheet
8200 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EEU-FS0J822SB
DigiKey Part Number
P122295CT-ND - Cut Tape (CT)
P122295TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FS0J822SB
Description
CAP ALUM 8200UF 20% 6.3V RADIAL
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
EEU-FS0J822SB Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.64 A @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
3.3 A @ 100 kHz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Impedance
17 mOhms
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C