LCA10-38-L
DigiKey Part Number
298-11625-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LCA10-38-L
Description
CONN TERM RECT TONG 10 AWG #3/8
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Terminal Connector Rectangular Rectangular Tongue 10 AWG 3/8 Stud
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Manufacturer
Panduit Corp
Termination
Crimp, Barrel
Series
Wire Gauge
10 AWG
Packaging
Bulk
Insulation
Non-Insulated
Part Status
Active
Contact Finish
Electro-Tin
Terminal Type
Rectangular Tongue
Contact Material
Copper
Stud/Tab Size
3/8 Stud
Diameter - Barrel ID
0.130" (3.30mm)
Terminal Style
Single Stud Hole
Diameter - Barrel OD
0.220" (5.59mm)
Tab Thickness
0.040" (1.02mm)
Diameter - Ring ID
0.410" (10.41mm)
Length - Overall
1.380" (35.05mm)
Base Product Number
Width - Outer Edges
0.560" (14.22mm)