LCMA10-5-C
DigiKey Part Number
298-19915-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LCMA10-5-C
Description
CONN TERM RECT RING 10MM #M5
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Ring Terminal Connector M5 Stud Flat Sided, Tubular (Battery Lugs) 10mm² Crimp
Category
Length - Overall
1.213" (30.80mm)
Manufacturer
Panduit Corp
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Termination
Crimp
Packaging
Bulk
Wire Gauge
10mm²
Part Status
Active
Insulation
Non-Insulated
Terminal Type
Flat Sided, Tubular (Battery Lugs)
Contact Material
Copper
Stud/Tab Size
M5 Stud
Contact Finish
Tin
Thickness
0.047" (1.19mm)
Base Product Number
Width - Outer Edges
0.434" (11.02mm)