OQT400-R200-2EP-IO
DigiKey Part Number
2046-OQT400-R200-2EP-IO-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OQT400-R200-2EP-IO
Description
PHOTOELECTRIC (AUTOMATION)
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Triangulation Optical Sensor 1.575" ~ 15.748" (40mm ~ 400mm) Push-Pull
Category
Output Configuration
Push-Pull
Manufacturer
Pepperl+Fuchs, Inc.
Light Source
Red LED
Packaging
Box
Connection Method
Cable
Part Status
Active
Ingress Protection
IP67, IP69, IP69K
Sensing Method
Triangulation
Cable Length
78.74" (2m)
Sensing Distance
1.575" ~ 15.748" (40mm ~ 400mm)
Adjustment Type
Fixed
Voltage - Supply
10V ~ 30V
Operating Temperature
-40°C ~ 60°C